poniedziałek, 15 lutego 2010

Kopenhaga-opera

Dziś tylko jedna kartka. Wysłana z Belgii, a przedstawia budynek opery w Kopenhadze. Muszę przyznać, że kartka zrobiła na mnie wrażenie. Podoba mi się fasada budynków.
Koszt budowy takiego cuda to około 335 milionów euro. Jednak duński rząd nie musiał się martwic o pieniądze. Budowa w całości została sfinansowana przez Maerska Mc-Kinney Moellera-milionera i pasjonata muzyki. Jednak to duńscy podatnicy muszą utrzymywać operę. Budynek ma powierzchnię 41 tysięcy metrów kwadratowych, ponad tysiąc pomieszczeń i może pomieścić 1700 gości. Do wykończenia foyer (pow. ok. 4 tys. metrów kwadr.) użyto włoskiego marmuru, jednak to nic w porównaniu z dachem. Pokrywaja go płyty 24. karatowego złota. Robi wrażenie?
"Nowa opera" znajduję się w pobliżu Zamku Królewskiego, a także w pobliżu słynnej syrenki. Budynek nosi imię królowej Małgorzaty II.
Jest coś co łączy ten budynek z Polską. Jego architekt Henning Larsen zaprojektował również słynne Złote Tarasy, jedno z najpopularniejszych warszawskich centrów handlowych.

1 komentarz:

  1. Zastanawiam się czy to nie tutaj właśnie kręcono ostatniego Bonda

    OdpowiedzUsuń